Halfdan Hesselbæk fra Kolding Vandpolo brugte en del af sin sommerferie i Spanien på at være på vandpolo-camp
Af: Halfdan Hesselbæk
I juli måned deltog jeg i et Extrem vandpolo camp i Banyoles, i den kataltanske del af Spanien. Camp'en lå i det rustikke Santa Maria El Collell. Udover en masse vandpolo i Bayoles sø samt svømmebassinet, blev der dyrket alle mulige andre sports-aktiviteter idet camp'en rådede over flere fodbold, håndbold og basketbold baner.
Deltagere blev trænet bl.a. af en af de spanske olympiske mestre samt 1. divisions trænere. Niveauet var højt, men jeg syntes selv at jeg var godt med. Sammenholdet og -spillet med de spanske deltagere var helt i top.
Banyoles ligger i Pyrenæerne, men deltagere kom fra hele Spanien, sågar fra Andorra, Canada og så i år også fra Danmark.
Selvom der var lidt sprog vanskeligheder i starten, maden var meget anderledes og spisetider lå i mærkelige tidspunkter, aftensmaden blev f.eks indtaget kl 21 og der først var nattero omkring kl 1, var det en fed oplevelse.