0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Ændringer i bestyrelsens beslutninger i henhold til vedtægterne 2010

07-12-2010

Af: 21

Dansk Svømmeunions bestyrelse har på et møde den 4. december foretaget rettelser i tillægget til SVØMs vedtægter, som forefindes på hjemmesiden under "Om unionen" > "Regler & Vedtægter". Se også det tilrettede dokument her.

Rettelserne vedrører udelukkende afsnit 2 - reklameregulativet.

Overskriften er her ændret fra Reklameregulativ til Reklameregler.

Næste ændring er i afsnit 6. Her er følgende nye tilføjet: De aktive kan til et internationalt mesterskab få godkendt at reklamere for en privat sponsor. Ansøgning om dette skal for hvert enkelt mesterskab godkendes af Dansk Svømmeunion. Førnævnte godkendelse kan kun opnås, såfremt Dansk Svømmeunion ikke har en hovedsponsor eller en landsholdssponsor.

Den sidste ændring findes i afsnit 7. Her er ordet "Alle" tilføjet i en sætning, således der nu står: Alle aftaler skal dog overholde LENs eller FINAs regler ved deltagelse i stævner i udlandet.

Dansk Svømmeunion

 






Cookieindstillinger